KOMSA Poland | MICROSOFT
17133
portfolio_page-template-default,single,single-portfolio_page,postid-17133,wp-custom-logo,ajax_leftright,page_not_loaded,,qode-theme-ver-5.9,wpb-js-composer js-comp-ver-4.7.4,vc_responsive,elementor-default,elementor-kit-21197

MICROSOFT

logo_microsoft

Microsoft – jedno z największych na świecie przedsiębiorstw z branży technologii informacyjnych. Najbardziej znane jako producent systemów operacyjnych MS-DOS, Microsoft Windows i oprogramowania biurowego Microsoft Office. Spółka publiczna z siedzibą w Redmond w stanie Waszyngton. Założona w 1975 roku przez Billa Gatesa i Paula Allena. W 2012 roku przedsiębiorstwo posiadało 10 000 patentów. Przeciętne wynagrodzenie pracowników to 106 tys. dolarów rocznie. W 2014 roku prezesem firmy został Satya Nadella, który zastąpił na tym stanowisku Steve’a Ballmera.

 

Nokia – fińskie przedsiębiorstwo zajmujące się tworzeniem map i innymi technologiami telekomunikacyjnymi. Do kwietnia 2014 znane z produkcji telefonów komórkowych, kiedy dział urządzeń został przejęty przez Microsoft.

 

Przedsiębiorstwo założone zostało w roku 1865 jako fabryka masy papierniczej, następnie zajmowało się produkcją kabli i galanterii gumowej. Przedsiębiorstwo zaczęło używać nazwy Nokia, po przeniesieniu produkcji do miasta Nokia w Finlandii. Po przeprowadzce przedsiębiorstwo weszło w branżę elektroniczną, produkując elektronikę użytkową: telewizory, magnetowidy, zestawy do odbioru telewizji satelitarnej, a także podzespoły elektroniczne. Nokia przez krótki okres produkowała własne roboty przemysłowe. Wraz z rozwojem branży informatycznej oraz komputeryzacji przedsiębiorstwo rozszerzyło branżę o monitory komputerowe, a następnie o dedykowane urządzenia oparte na układach cyfrowych, telefony i interfejsy dla telefonii komórkowej, by w końcu całą produkcję skoncentrować głównie na rynku telefonii cyfrowej. Spółką-córką jest producent opon Nokian Tyres.

 

Główna siedziba firmy Nokia znajduje się w Keilalahti w miejscowości Espoo w Finlandii.